„A Duna-part, fővárosunk legfőbb ékessége ne lehessen ingatlanspekulánsok martaléka” – fogalmaz az Élőlánc Magyarországért a Duna Chartával, a Levegő Munkacsoporttal, a Világörökség Alapítvánnyal és Derce Tamás újpesti polgármesterrel közösen kiadott, legelső nyilatkozata.
Nincs rendjén, hogy a fürdésre alkalmas Duna-víz csak Bécs kiváltsága
A „Dunai panoráma” tanácskozás résztvevői arra kérik Budapest vezetését és lakosságát, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy a fővárost kettészelő folyam két partján megmaradjanak a zöldterületek. Őrizzük meg a dunai szigeteket és vízpartokat természetes állapotukban! – szólítanak fel a zöldek. A Hajógyári-sziget, a Szúnyog-sziget, a Kopaszi-gát, a Háros, a Foka-öböl, a Csepel-sziget északi csúcsa Budapest értékes zöldterületei. Tiltakozunk a vigalmi negyedek, konferencia-központok, ingatlanfejlesztések tervei ellen, melyek állandó környezetterhelést és zajt gerjesztenének. Maradjanak meg a szigetek annak, amik: friss levegő, csend, növények, vízpart. Követeljük a vízpartok, ártéri erdők természetközeli állapotának megőrzését, helyreállítását! – áll közleményükben.
– Nem tartozom az Élőlánc Magyarországért párthoz, de egyetértek céljaikkal – mondta lapunknak Derce Tamás, Újpest polgármestere. Évekkel ezelőtt a főváros vezetése ki akart irtani harminc hektár erdőt a Palotai-szigeten, amelyet sikerült védetté nyilvánítani. Derce Tamás szerint érdemes megnézni a lebetonozott folyópart és a zölden hagyott ártér közötti különbséget. Számot adott arról is, hogy Újpest vezetését gyakran keresik meg befektetők azzal, hogy eurómilliókért hoznának létre új lakóparkokat a zöld részeken, ám Újpest vezetése szerint nem minden a profit, a környezet nem terhelhető a végletekig.
2005
Utolsó kommentek